Про Нас

Нас об’єднала спільна проблема, фактично глухий юридичний кут, в якому ми всі опинилися з лютого 2022 року.
 
Громадяни з тимчасовим посвідченням громадянина України (далі — ТПГУ) — це люди, які розпочали процедуру набуття громадянства України задовго до повномасштабної війни росії в України та до розрива дипломатичних відносин між країнами.
 
Ці люди пройшли всі необхідні перевірки (в тому числі й СБУ), мають підстави для набуття українського громадянства (етнічне походження, шлюб, натуралізація тощо), отримали від України посвідчення громадянина, але для того, щоб завершити процес, люди, що мають тпгу, повинні були за 2 роки вийти з громадянства країни-агресорки. 
 
Через відсутність дипломатичних представництв росії в Україні з лютого сотні фактичних громадян України з тпгу не змогли вийти з попереднього громадянства.
 
В законі України «про громадянство» є пункт, який дозволяє людям, що мають тпгу, вийти з попереднього громадянства декларативно, якщо існують незалежні від них обставини, через які вони не можуть отримати вихід. 
 
Члени нашої спільноти намагались подати декларації в Державну міграційну службу України, але жоден не отримав позитивну відповідь. Нам відмовляють у прийнятті декларації, погрожують анулюванням тпгу і, фактично, після цього всі ми не матимемо документів для легального перебування в Україні та будемо вимушені покинути її територію.

Публікації

Публічне звернення

Чомусь ДМСУ вважає, що, ми – українці, повинні притримуватися законів страни-терориста та нашого клятого ворога

… Особливо, в той час, коли московія намагається взагалі знищити Україну

Тимчасове посвідчення оформляється і видається відповідним підрозділом ДМС особам, які досягли шістнадцятирічного віку, набули громадянства України та взяли зобов’язання припинити іноземне громадянство протягом двох років з моменту набуття громадянства України.

Ні. Ця проблема торкнулася всіх громадян України – власників ТПГУ.
Керівництво ДМСУ прийняло негласне рішення відмовляти колишнім громадянам росії у будь-яких спробах обміну ТПГУ на паспорт.
Ситуація торкнулася, як тих людей, які встигли до війни подати документи на вихід з громадянства росії, так і тих, хто не встиг подати. Існують також випадки відмов ДМСУ прийняти рішення про вихід з громадянства Росії, отримані в останні дні роботи представництва рф в Україні.
Ні!
Стаття 8 закону “Про громадянство України” передбачає можливість подання декларації про відмову від іноземного громадянства замість документа про припинення громадянства у тому випадку, якщо таке рішення не отримано з незалежних причин.
Незалежні причини неотримання документа про припинення громадянства зазначені в абзаці 13 статті 1 цього ж закону – це невидача рішення щодо прийнятого запиту на вихід із громадянства у встановлений процедурою виходу строк. Для тих хто подавав на вихід на території росії – цей термін 1 рік, для тих хто подавав в Україні (за межами росії) – 6 місяців.
Щодо власників ТПГУ, які встигли до війни подати клопотання про вихід із громадянства Росії, ДМСУ прямо порушує букву закону.
Відносно тих, хто не встиг подати на вихід із громадянства, закон порушується не безпосередньо, але побічно. ДМСУ відмовляється визнати факт відсутності представництва Росії в Україні фактором, що створює непереборні перешкоди для виконання зобов’язання громадян України щодо виходу з громадянства росії. У свою чергу, вони відправляють виходити з громадянства рф у третіх країнах, де вимагається посвідка на постійне проживання, тобто вийти з громадянства неможливо, оскільки ми свідомо обрали проживати в Україні.
Питанням продовження терміну дії ТПГУ ДМСУ наразі також не займається – продовжити ТПГУ зараз неможливо (тільки якщо спробувати через суд). Приблизно у половини учасників нашої спільноти ТПГУ вже протерміновано.
На щастя, на даний момент цей факт не несе за собою тяжких наслідків у вигляді негайної ануляції громадянства, депортації або закриття банківських рахунків.
Але така ситуація будь-якої миті може змінитися. На жаль, у групі вже є спроби ануляції громадянства. Якщо ви знаєте про якісь ще випадки або самі отримували листи/дзвінки від ДМСУ на цю тему – обов’язково напишіть про це в чат.
Важливо: Декларацію бажано подати ДО моменту закінчення терміну вашого ТПГУ. Але якщо термін уже минув – все одно треба подати.

Збираєте наступний пакет документів:

 

  1. Супровідний лист до органу ДМС, який видав вам ТПГУ
  2. Заповнена декларація
  3. Якщо встигли подати на вихід: відповідь від МЗС рф щодо розгляду вашої заяви з нотаріальним перекладом. Отримати можна на сайті МЗС


Якщо ви не встигли подати документи на вихід, постарайтеся додати до декларації будь-які документи – свідчення, що ви намагалися розпочати процедуру виходу із громадянства. Це можуть бути запити до МЗС, запити до податкової інспекції з метою отримання довідок, квитанції про оплату поштових повідомлень, якщо такі були – все, що може вказувати на ваші активні дії щодо виконання свого зобов’язання вийти з громадянства країни-агресорки.
Форма і зміст супровідного листа значення практично немає. Як показала практика, їх не читають, а відповіді – відмови всім даються однотипні, переважно взагалі не пов’язані з формою запиту.
Важливо: Декларацію треба подати офіційно: або з супровідним листом та описом за допомогою УкрПошти, або з супровідним листом та описом до канцелярії вашого ДМС під розпис та печатку про прийом на вашому супровідному листі (канцелярія зобов’язана приймати все). Головне – і при подачі через Укрпошту, і при подачі через канцелярію – у вас на руках обов’язково має залишитись підтвердження того, що ви декларацію подали!

Так, на жаль, на даний момент ДМСУ всім пише відмови–відписки та повертає декларації.
Але саме ця відмова є підставою для подання до суду.
У тих, хто встиг подати на вихід із громадянства – шанси на перемогу в суді дуже високі. Є вже мінімум 3 позитивні рішення суду першої інстанції.
У тих, хто не встиг подати на вихід – ситуація складніша. Суд швидше за все ухвалить рішення не на вашу користь. Але на час розгляду суду та всіляких апеляцій ви легально знаходитиметеся в країні незалежно від терміну закінчення ТПГУ.
За цей час ми, спільними зусиллями, сподіваємось вирішити питання та зобов’язати ДМСУ приймати декларації та видавати паспорти.

Посольства приймають заяви на вихід тільки від осіб, які легально проживають у країні подання (ПМЖ, рідко ВНЖ).
Отримати рішення на запит про вихід, зроблений ще до війни на території України – також неможливо.

Контакти