Без паспорта

Про демографію в Україні

Зміст

Що таке демографія?

Поняття демографії охоплює широкий спектр факторів та аспектів, які пов’язані з вивченням населення та його характеристик. Основними компонентами цього визначення можна вважати наступні:

1. Народжуваність та фактори, які на неї впливають, такі як соціальні, економічні та культурні умови, доступність медичних послуг, освіта та обізнаність у плануванні сім’ї.

2. Смертність, що включає причини смерті, вікові групи найбільш вразливих категорій людей, такі як діти та люди похилого віку, та загальний рівень здоров’я населення.

3. Міграція и імміграція, які впливають на чисельність населення та його склад. Міграція може бути внутрішньою (в межах країни) чи міжнародною, а імміграція — в’їзд  іноземців у країну.

4. Тривалість життя, яка відображає середню тривалість життя населення та може бути пов’язана з рівнем медичного обслуговування, освітою, стандартами проживання та якістю навколишнього середовища.

Демографічні дослідження та аналіз даних за цими компонентами дозволяють зрозуміти динаміку населення, його структуру та тенденції розвитку.

Сьогодні ми обговоримо актуальні проблеми, по’вязані з міграцією та еміграцією, а також загальні причини зниження населення в Україні. Ця стаття не є самостійним дослідженням. У ній зібрані й описані основні тези Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Національної академії наук України, які опубліковані у ЗМІ та інших відкритих джерелах. 

Еміграція з України

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну мільйони громадян були змушені шукати прихисток в інших країнах. Ще до початку війни, демографічна перспективи України були невтішні. Наразі ситуація погіршилася. Від моменту початку війни, до червня 2023 року сальдо між тими, хто виїхав  з України та повернулися, складає біля 2 мільйонів осіб.

За даними  Євростата, ООН та інших європейських організацій, на кінець червня, тимчасовий прихисток ЄС мають біля 3.9 мільйонів чоловік. До цієї цифри не входять країни, які не належать до ЄС, тому складно казати про точну кількість українців, які знайшли порятунок від війни в інших країнах.

Окрім того, важливо враховувати, що не всі, хто залишив Україну, повертаються на постійний чи тривалий час. Багато хто може тимчасово приїжджати до України, наприклад, щоб відвідати родичів та, за місяць-півтора, повернутися закордон. Прикладом можуть бути жінки з дітьми, які приїжджають відвідати батька, або похилі батьки, які відвідують своїх дітей.

Що стосується післявоєнного періоду, виходячи з аналізу локальних конфліктів 20-го сторіччя та Другої світової війни, статистика свідчить, що приблизно 30-40% біженців повертаються до своєї країни після припинення воєнних дій. Але складно прогнозувати, що відбудеться після відкриття кордонів. Важко передбачити, скільки тих, кому зараз заборонено виїжджати, поїдуть до інших країн у пошуках кращого життя.

Більшість тих, хто залишив Україну, складають жінки та діти. Є вірогідність, що за час війни вони звикнуть до нового місця, знайдуть гарну роботу, опанують іноземну мову та повністю асимілюються. У результаті, після відкриття кордонів, можливо, їх батьки, чоловіки, брати чи просто друзі переїжджатимуть до них, щоб бути разом.

Зниження кількості населення

Останній перепис населення в України був проведений у 2001 році, і на той момент чисельність громадян становила 48,5 мільйонів осіб. Згідно із заявами директора Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, Елли Лібанової, населення України станом насьогодні оцінюється у 34-35 мільйонів осіб.

Точну кількість населення складно підрахувати через  обставини, що склалися, включаючи тимчасово окуповані території, де  проведення перепису є практично неможливим. Але ці приблизні цифри вже викликають тривогу. За 22 роки населення України скоротилося майже на 14 мільйонів осіб. Наприклад, населення Чехії та  Греції становить біля 10,5 мільйони осіб станом  на 2021 рiк. Фактично, Україна втратила населення, яке можна порівняти із цілою європейською країною.

У питанні збільшення населення, чи хоча б припинення зниження його кількості у післявоєнний період, також  немає оптимізму. Немає статистики народжуваності за 2022 рік, але у 2021 року одна жінка у середньому за свою життя народжувала 1.1 дитину. Для того, щоб покоління дітей замінило покоління батьків, показник народжуваності має бути на рівні 2.15. На думку Елли Лібанової у  2022 року було зниження народжуваності, але не критичне. Але вже 2023 рік стане ще більш песимістичним у відношенні народжуваності. За  позитивними прогнозами коефіцієнт народжуваності буде на рівні 0.8 дитини на жінку.

Так званий бейбібум, який був після Другої світової війни, очікувати не варто з багатьох причин. Перш за все, дуже розвинена контрацепція та сучасні люди не відчувають потреби у створенні великої родини. Біологічна потреба у продовженні роду зупиняється на народженні однієї дитини, народження вже другої – це величезний ризик потрапити за  межу бідності.

До останнього ж показника, який впливає на зниження кількості населення, варто віднести природну смерть, смертність на фронті у ході ведення боїв, від поранень чи смерть від ракетного терору Росії. 

І ще трохи статистики.

Протягом періоду з 2015 по 2020 рік громадянство України отримали майже 40 тисяч людей. Протягом того ж періоду з України виїхали приблизно 517 тисяч громадян. Водночас, лише у 2020 році громадянство США отримали понад 600 тисяч осіб. Кожен новий громадянин – це платник податків, це майстер у своєму напрямку, лікарi або інженерi, які можуть принести державі значну користь.

За даними Global Peace Index, який описує рейтинг країни за рівнем безпеки, Україна наразі знаходиться на 157 місці, між Росією та Сомалі. Важливо відзначити, що Північна Корея в тому ж рейтингу знаходиться на 149 місці. Такий низький рейтинг, безумовно, спричинений війною, але ще до її початку, у 2018 році, Україна знаходилась на 152 місці між Пакистаном та Суданом.

Міграція та збільшення населення

Через 10-15 років, щоб у межах 1991 року утримати 30 мільйонів людей, необхідно механічне збільшення населення приблизно на 300 тисяч осіб щороку. Але де їх брати? Перш за все, це повернення українців додому, повернення етнічного населення.

Не слід забувати, що українець – це національність, а не кольору паспорта. Велика кількість етнічного населення розсіялася по країнах колишнього СРСР. Наприклад, це ті, хто згідно з обов’язками служби або роботи на момент розпаду СРСР перебував за межами УРСР. На той момент Україна видає паспорти за принципом прописки. Якщо на момент розпаду СРСР ти був прописаний на території України, то отримуєш паспорт. Якщо ні, то ти не українець.

Збільшенню населення також може сприяти привернення мігрантів з інших країн, але, як вже зазначено вище, статистика і в цьому випадку неохайна. Щоб зробити Україну більш привабливою, необхідно, перш за все, створити для цього можливість. Можливість на законодавчому рівні, спрощення отримання тимчасових і постійних видів проживання, полегшення процедури отримання громадянства, підтримка від держави у питаннях працевлаштування та асиміляції.

Наприклад, влітку 2022 року президентом України був підписаний законопроект, в якому до наявних умов отримання громадянства додавалися вимоги складання тесту на знання української мови та Конституції України. Сама ідея чудова. США, майже всі країни ЄС також мають таку умову, однак в Україні не існує жодної державної програми, яка б допомагала людям підготуватися до таких тестів. Вже згадані США та країни ЄС пропонують у вигляді державної підтримки не лише подібні підготовчі курси, але й деякі навіть виплачують стипендію.

Підсумовуючи сказане вище, якщо вже зараз не прийняти заходів, у майбутньому у України можуть виникнути демографічні проблеми ще гірше, ніж зараз. Дуже сподіваємося, що уряд України усвідомлює ступінь проблеми в повному обсязі і знайде з неї вихід.

Посилання на матеріали, використані при створенні статті

  1. Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи Національної академії наук України
  2. Населення України близько 31 млн осіб, ще майже 5 млн отримали захист у країнах ЄС
  3. Скільки залишилось українців? Хто не повернеться? Яким буде українське суспільство та економіка? Інтервʼю з соціологинею Еллою Лібановою
  4. Драматична смертність і еміграція найрозумніших: демографічні ризики для України через війну
  5. Чому не всі українці повернуться додому після війни? Інтерв’ю із демографом Еллою Лібановою
  6. Демограф Елла Лібанова: Про бебібум давайте не мріяти. Це – нереально
  7. Демографічна ситуація в Україні: оцінки, прогнози, ризики
  8. Про 30 мільйонів можна буде тільки МРІЯТИ, якщо війна буде тривати досить довго, – ЛІБАНОВА
  9. Трощинська і Лібанова: Хто повернеться в Україну
  10. ПІСЛЯ ВІЙНИ – КАТАСТРОФА. Демограф ЛІБАНОВА: Половина біженців не повернеться. Нас ВРЯТУЄ КИТАЙ
  11. Из Украины уехали 12 млн: кого вернуть будет сложнее всего
  12. Насколько привлекательна Украина для переезда?
  13. Ежегодный обзор инвестиционной иммиграции в США за 2020 год
  14. Vision of Humanity
  15. Глобальный индекс миролюбия
  16. Чтобы уменьшить объемы миграции, нужно повысить уровень жизни в Украине