Без паспорта

Законопроект 10425. Що не так із законопроєктом, про який розповів у День соборності України, 22 січня 2024 року, Володимир Зеленський?

Зміст

Відсутність декларацій для громадян України з російськими паспортами, які набували громадянство згідно з визначеною в діючому законодавстві процедурою

Ці люди виконали всі умови для набуття українського громадянства, але зараз не мають можливості вийти з російського. Навіть попри прийняття росією закону № 138-ФЗ від 28.04.2023. 

Мова йде про невелику кількість людей, які не мають змоги виїхати за кордон, адже їх закордонні російські паспорти вже недійсні. Більш того, є випадки, коли ДМС відмовляли у видачі паспорту, посилаючись на те, що людина нещодавно отримала новий закордонний паспорт рф з метою залишитись в легальному полі в Україні. ДМС розцінює оновлення закордонного російського паспорта як співпрацю з рф. 

Більшість судів, які вели справи про можливість завершення процедури набуття громадянства такими громадянами через декларацію про відмову від російського громадянства, впевнені, що такі випадки мають незалежні від людини обставини, а відповідно – право на декларативний вихід з попереднього громадянства згідно з діючим на даний момент законодавству.

ДМС відмовляє у видачі паспорта таким громадянам і відправляє їх виходити з громадянства за кордоном. Але ці люди не можуть виїхати через відсутність дійсного проїзного документу. Треба також зазначити, що велика кількість людей, які залишились в країні під час великої війни, які допомагали армії, сплачували податки, з різних причин не можуть поїхати за кордон і звернутись до консульств росії (наприклад, фінансове становище, неможливість вирвати дітей з повсякденного життя тощо). 

Як нам відомо, такі громадяни не мають наміру користуватися російським громадянством. Навпаки – такі громадяни будуть більш безпечними для держави, адже вони не зможуть заїхати на територію рф (для цього їм доведеться поновити російське громадянство або скористатись російським паспортом, після чого їм скасують українське громадянство, отримане таким важким шляхом). Оскільки це – люди, які були перевірені службами контррозвідки, а також під час війни перебували всередині України, проявляли свою проукраїнську позицію, навряд чи вони поїдуть колись в росію. 

Більш того, гроші, які зараз такими громадянами витрачаються на суди, вони б охоче витратили на підтримку української армії. 

Таким чином, враховуючи все вищенаведене, було б цілком логічно залишити можливість декларативного виходу з громадянства країни-агресора для людей, які вже на момент початку повномасштабного вторгнення набули громадянство України.

Відсутність норми набуття громадянства після 5 років постійного проживання в Україні

Багато людей, що мають дітей українців, будуть позбавлені можливості отримати українське громадянство, не перебуваючи у шлюбі з українцем або не являючись етнічним українцем. Але такі люди в Україні існують, вони також допомагають армії, інтегрувались у суспільство, шанують українську культуру і виховують дітей в українських традиціях. Ми просимо залишити ім можливість стати повноправними громадянами. 

Неможливість бути прийнятим в громадянство України у найближчі роки для тих, хто вже подав документи на розгляд

Це в першу чергу стосується подружжя українців, які роками або іноді навіть десятиліттями чекають на громадянство попри те, що термін розгляду їх документів згідно з нормами діючого законодавства не має бути більше 1 року. 

На жаль, розгляд документів був затягнутий, нам відомі випадки, коли людина подавала документи ще до 2014 року і досі не набула громадянства. Це люди, які вже повністю інтегрувались в українське суспільство, є батьками, подружжям українців, вони зробили вибір залишатись в Україні попри війну і усі негаразди. Вони виконали свою частину обовʼязків для отримання українського громадянства, і ми просимо залишити для них можливість його отримати, щоб потім у визначений термін відмовитись від громадянства країни-агресора без декларації, адже зараз така можливість є. Такі люди зараз працюють, сплачують податки і проявляють себе гідними, достойними людьми, які визначились зі своїм майбутнім в Україні.

Ми розуміємо ставлення до колишніх/наявних громадян росії на території України, однак просимо вас не ускладнювати для нас, людей, які роками мешкають в Україні, процедуру отримання українського громадянства. Ми просимо не ставитись до нас як до людей, які цього хочуть заради безвіза. Насправді отримати візу простіше, ніж роками інтегруватися в Україні.

Ми не маємо намірів переїжджати за кордон, ми хочемо жити тут, вдома, зі своїми сімʼями і бути впевненими в тому, що нам не доведеться залишати країну. Зараз багато говорять про повернення українців з Європи, але велика кількість людей прямо зараз всередині країни готові бути тут, сплачувати податки, допомагати армії, суспільству, і ми просимо підтримати нас в цьому, надавши нам можливість на законних підставах жити в країні..

Запропоновані в законопроєкті №10425 зміни не вирішують жодної проблеми для людей, які роками мешкають в Україні і не можуть завершити процедуру набуття громадянства. Півтори роки нам обіцяли зміни, які розвʼяжуть наявні проблеми, але ми не бачимо шляхів зараз і в майбутньому відмовитись від російського громадянства через декларацію, так, як то прописано на сьогодні в діючому законодавстві.

Запропоновані зміни не сприяють збільшенню людського ресурсу в Україні, також ми не бачимо, яким чином це впливає на безпеку країни. У той час, коли багато громадян готові сплачувати великі гроші, щоб залишити Україну, ми, навпаки, готові зробити все можливе, щоб тут залишитись, бути українцями. Але нас ігнорують, ставлять перепони у вигляді дуже дивних пропозицій в нових законах (це не перший законопроєкт, який пропонує для нас «закручування гайок»), нашім дітям українцям відмовляють у видачі документів, на нас дивляться так, ніби справжній ворог – це ми, люди, які з повагою ставляться до України, вважають її справжньою батьківщиною, виховують дітей в українських традиціях.

Це прикро, це несправедливо і аж ніяк не вирішує проблем, які зараз стоять перед нами, перед суспільством зараз, а після перемоги постануть у майбутньому.